Szószedet »  Részvételre épülő szakmaiság

a szakmai szemlélet demokratikus modellje, amelyben a tanárok közreműködő szerepet játszanak, társirányítói az innovációnak, és testületileg dolgoznak együtt a többiekkel

További információk az EFFeCT-tanulmányból:

„Arra vonatkozik, hogy miként töltik be a tanárok a tanári szerepüket, és milyen gyakorlati elképzelések és modellek, valamint kapcsolatrendszerek fejeződnek ki szakmai tevékenységükben. A tanárok szakmai szemléletéről folyamatos vita zajlik, amely azon egyszerű kérdés körül forog, hogy »a tanár szerepe valamiféle kivitelezői szerep-e, amelynek keretében a tanár egyszerűen leadja a tananyagot, vagy a tanár olyan szakember, aki egy kreatív, kritikai és tevékeny folyamat során segít a tananyag megalkotásában« (Frost 2006: 20).

A részvételre épülő szakmaiság olyan szemléletmód vagy demokratikus modell, amelyben a tanárok közreműködő szerepet játszanak, társirányítói az innovációnak, és testületileg dolgoznak együtt a többiekkel. Ez a modell nem úgy tekint a tanárra, mint technicistára, bevált gyakorlatok kivitelezőjére vagy végrehajtójára. A tanárokat a tudás proaktív előmozdítójaként és megteremtőjeként, és a helyi, regionális és nemzeti oktatáspolitika értelmezőiként szemléli: ők a változás társirányítói, tanári irányító szerepet vállalnak, és megosztott vezetésben vesznek részt az esélyegyenlőségre és a tanulásra irányulóan« (Woods és Roberts 2015).”

Vissza a szószedethez